Platy futbalistov na Slovensku

Všetko o ostatných zápasoch, kde ste boli, váš pohľad na zápas, čo páčilo, nepáčilo, štadión, fans....a novinky na SFZ
ban
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 13.09.2017 07:29:37

Platy futbalistov na Slovensku

Príspevok od užívateľa ban » 13.08.2019 06:55:36

Vedel by niekto dať sem celý článok:

https://sport.sme.sk/c/22185768/kolko-z ... ensku.html

Andy182
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 27.06.2016 12:43:45

Re: Platy futbalistov na Slovensku

Príspevok od užívateľa Andy182 » 13.08.2019 07:39:52

V článku sa tiež dočítate:
◾aký veľký je rozdiel medzi platom futbalistu na Slovensku a v Česku,
◾aký je priemerný plat v slovenskej lige,
◾koľko zarábal Milan Škriniar v Žiline a koľko po prestupe do Talianska,
◾ako reagovali kluby na otázku mzdy svojich hráčov a ktoré nechceli odpovedať,
◾prečo majú futbalisti v zahraničí vyššie platy.

BRATISLAVA. Zo svojho ročného príjmu okolo sto miliónov eur by si každý rok mohol kúpiť bratislavský štadión na Tehelnom poli a platiť všetkých hráčov Slovana. A ešte by mu čosi zostalo.

Futbalista Barcelony Lionel Messi je podľa magazínu Forbes najlepšie plateným športovcom sveta. Viac ako štvrtinu príjmov získa z reklamy.

V médiách sa často objavujú informácie o platoch futbalistov z najlepších líg sveta. Neraz však ide iba o odhady a nie presné čísla.

Podľa analýzy zárobkov športovcov za rok 2018, ktorú vypracoval rešpektovaný web Sporting Intelligence, dáva Barcelona každému svojmu hráčovi priemerný ročný plat vyše desať miliónov eur.

Najštedrejšia je anglická liga, kde je priemerný plat viac ako tri milióny eur ročne.


Koľko zarábajú futbalisti v slovenskej lige?


Z rovnakého prieskumu Sporting Intelligence vyplýva, že priemerný ročný plat vo Fortuna lige je vyše 32-tisíc eur, teda zhruba 2600 eur na mesiac.

Mucha: Priemerný plat bez Slovana je 1500 eur

Napríklad v Česku dostávajú futbalisti v priemere dvakrát viac, v Poľsku až trikrát. Do úvahy sa berú len základné platy a nie bonusy, ktoré kluby hráčom vyplácajú.

„Futbalisti na Slovensku dostávajú veľmi malé peniaze. Polovica profesionálnych hráčov u nás zarába menej ako tisíc eur. Ďalších tridsať percent berie plat medzi tisíc až dvetisíc eur,“ tvrdí prezident Únie futbalových profesionálov Ján Mucha.


Súvisiaci článok

Mucha: Polovica profesionálov zarába u nás menej ako tisíc eur
Čítajte
Na Slovensku sa berú ako profesionálne súťaže prvá a druhá liga. „Ak nerátame hráčov Slovana, tak priemerný mesačný plat v slovenskej lige nie je isto vyšší ako 1500 eur,“ dodal Mucha.

Bývalý brankár reprezentácie pôsobil trebárs v Slovane Bratislava i Žiline. Vyskúšal si aj Premier League v drese Evertonu. Najslávnejšie obdobie prežil v Legii Varšava, kde je dnes trénerom brankárov.

„V Poľsku sú finančné možnosti oveľa lepšie. Aj priemerné kluby platia osem- až desaťtisíc eur mesačne. Aj preto našich hráčov ťažko udržíte doma,“ vysvetľoval Mucha.

Platy sú tabu

Úplní začiatočníci v tínedžerskom veku zarobia v slovenskej lige tristo či štyristo eur.

„Keď som odchádzal zo Žiliny do Janova, tak som mal asi tritisíc eur. To už bol na slovenské pomery slušný plat. Mal som dvadsať rokov,“ priznal v rozhovore pre magazín Forbes Milan Škriniar.

Stopér slovenskej reprezentácie odišiel zo slovenskej ligy v januári 2016. „V Sampdorii to bolo potom asi triapolkrát viac ako v Žiline,“ naznačil Škriniar.

Teraz je už hráčom Interu Miláno a jeho plat odhadujú talianske médiá na úrovni dvoch až troch miliónov eur ročne.


Milan Škriniar.
Milan Škriniar. (zdroj: TASR/AP)

Výška platu a odmien v slovenskom futbale je tabu, o ktorom sa verejne nehovorí. Kluby ako súkromné subjekty to nemusia robiť.

Denník SME oslovil väčšinu klubov z najvyššej súťaže s otázkou, koľko zarobia ich futbalisti.

Okrem základného platu hráči v niektorých kluboch dostávajú aj prémie napríklad za víťazstvá či strelené góly.

V hre sú aj ďalšie bonusy – napríklad cieľové prémie za umiestnenie alebo majstrovský titul, u menších klubov za záchranu.


article_photo

Ak sa vám obrázok nezobrazuje správne, kliknite.

Priemer v Žiline je 3656

„Priemerný plat našich hráčov je aktuálne na úrovni 3656 eur,“ prezradil mediálny manažér MŠK Žilina Martin Kollár.

Koľko zarobia v klube najlepšie platení hráči? „Ich príjem je zhruba 100–tisíc eur ročne,“ naznačil Kollár.

Mzdy hráčov tvoria približne päťdesiat percent z ročného rozpočtu klubu, ktorý sa pohybuje na úrovni štyroch miliónov eur.

„Výška mzdy je internou záležitosťou klubu a hráča a nechceme hovoriť o konkrétnych sumách,“ reagoval PR manažér Spartaka Trnava Patrik Velšic.

„Mzdy sa pohybujú vo viacerých rovinách. Tvorí ju niekoľko zložiek (bonusy, prémie) a neprekročí sumu sedemtisíc eur. Priemerný plat futbalistu Spartaka Trnava je vyšší ako 1500 eur,“ doplnil Velšic.

Platy hráčov tvoria zhruba šesťdesiat percent z ročného rozpočtu klubu, ktorý je okolo dvoch miliónov.

Slovan nemá konkurenciu

Suverénne najviac zarábajú futbalisti bratislavského Slovana. Odhaduje sa, že mesačné platy niektorých hráčov sa pohybujú v desiatkach tisíc eur.

Pred šiestimi rokmi manažér Slovana Petr Kašpar pre SME uviedol, že priemerný mesačný plat hráčov v klube je okolo šesťtisíc eur.

„Najlepšie platení hráči ročne zarobia 130-tisíc eur,“ povedal vtedy Kašpar. Priznal tiež, že na platy minie Slovan 60 až 65 percent rozpočtu klubu.

V tom čase bol ročný rozpočet Slovana okolo päť miliónov eur, odvtedy sa však zhruba zdvojnásobil. Do kádra pribudlo niekoľko reprezentantov z rôznych kútov sveta. Aj platy šli výraznejšie hore.

Šporar cíti tlak

Podľa slovinského servera sportklub.si má najväčšia hviezda tímu útočník Andraž Šporar plat okolo 60-tisíc eur mesačne.

Po predĺžení jeho zmluvy sa špekuluje ešte o vyššej sume. Klub však neuviedol, nakoľko sa odhady blížia k realite. „Nebudeme reagovať, ďakujeme za pochopenie,“ odpovedalo mediálne oddelenie Slovana.

Na otázku, aký je to pocit byť najdrahším a najlepšie zarábajúcim futbalistom, aký kedy hral na slovenských trávnikoch, Šporar vlani reagoval: „Na ihrisku sme si všetci rovní, či nastúpim proti hráčom z Michaloviec, alebo zo Serede. Výška platu na ihrisku nerozhoduje.“


Súvisiaci článok

Najdrahší hráč ligy Šporar: Keď ste mladý a veľa zarábate, nie je to jednoduché
Čítajte
Slovinský útočník priznal, že v každom zápase od neho ľudia očakávajú, že skóruje.

„Ale to isté platí o mojich spoluhráčoch, ako sú Moha a Čavrič. Je to dobrý adrenalín byť pod miernym tlakom, aby som dal gól. Keď sa mi to podarí, je to najlepší pocit na svete,“ pokračoval Šporar.

V ďalších kluboch odmietli na otázky o výške platov reagovať.

„Keďže ide o internú záležitosť klubu, neviem vám tieto údaje poskytnúť,“ uviedol Kristián Nagy z mediálneho oddelenia Dunajskej Stredy. Podobne reagovali aj ďalšie kluby.

Zvyčajne neplatia nadštandardne

Väčšina futbalistov pôsobiacich v slovenskej lige však nadštandardný príjem nemá. „V mnohých kluboch neplatia nadštandardne, skôr priemerne. Lepšie platy sú iba v Slovane, Žiline a možno v Trnave,“ tvrdil vlani Peter Kuračka.

Športový psychológ a mentálny tréner šestnásť rokov hrával profesionálne futbal. So Zlatými Moravcami vyhral Slovenský pohár, so Spartakom Trnava skončil v lige druhý.

Na otázku, či zarobí priemerný hráč v priemernom klube viac ako 900 eur v čistom, Kuračka reagoval: „Väčšinou je príjem vyšší ako priemerná mzda na Slovensku, ale nie o veľa.“

Futbalista, ktorý odohral celú kariéru na Slovensku, sa sotva dokáže zabezpečiť do života po jej skončení.

„Výnimkou sú možno niektorí hráči Slovana, ale realita je taká, že hráč našej ligy sa nedokáže zabezpečiť. Iba malé percento si vytvorí finančné zázemie na najbližšie roky, úspory či bývanie. Väčšina futbalistov musí začať odznova, aj čo sa týka financií,“ naznačil Kuračka.


Súvisiaci článok

Ukončenie kariéry je ako polosmrť. Prečo futbalisti prepadajú hazardu?
Čítajte
V Kazachstane zarobia omnoho viac

Podľa prieskumu Sporting Intelligence sa z hľadiska všetkých európskych krajín v otázke zárobkov umiestnila slovenská Fortuna liga na 29. mieste, celosvetovo je na 43. priečke.

Podľa českých médií zarába napríklad Tomáš Souček zo Slavie Praha v prepočte dva milióny eur ročne, čo je v českej lige rekord.

Trikrát viac ako na Slovensku zarobia futbalisti aj v Chorvátsku či Rumunsku. V Kazachstane sú platy v priemere až štyrikrát vyššie. Lepšie finančné podmienky oproti Slovensku majú aj v Azerbajdžane, Maďarsku či Bulharsku.

Najlepšie plateným slovenským futbalistom je Marek Hamšík, ktorý pôsobí v čínskej lige. Podľa talianskych médií ročne zarobí okolo deväť miliónov eur.

Dresy sa predávajú u nás málo

Prečo sú medzi platmi také rozdiely? Najbohatším ligám pomáhajú predovšetkým zisky z televíznych práv.

Hráčov plat ovplyvňuje aj jeho marketingový potenciál. Najväčšie kluby zarábajú najviac peňazí na predaji dresov, suvenírov či iných propagačných predmetov.

Napríklad replík dresov Cristiana Ronalda či Lionela Messiho sa ročne predá milión.

Trebárs Legia Varšava predá ročne okolo 12–tisíc replík dresov. Slovenské kluby o príjmoch z fanshopov mlčia, lebo ide zvyčajne o smiešne čísla.

V Poľsku takmer 50-miliónový trh umožňuje výhodne predať televízne práva. Nadnárodný Canal plus vysiela každý zápas najvyššej súťaže v priamom prenose.

Každý klub v poľskej Ekstraklase získa ročne od televízie minimálne dva milióny eur. Najlepšie až tri. Toľko nedostanú všetky slovenské kluby ani dohromady.

ban
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 13.09.2017 07:29:37

Re: Platy futbalistov na Slovensku

Príspevok od užívateľa ban » 13.08.2019 08:19:34

Andy182 napísal:
13.08.2019 07:39:52
Ďakujem

Napísať odpoveď