FENOMÉN neskôr narodených - článok o ASTN z THE FIFA WEEKLY

Aktivity Občianskeho združenia OZ LÉGIA LAUGARICIO

Moderátor: Moderátori

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
OZ Légia Laugaricio
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20.08.2014 19:50:19
Bydlisko: Jedine Trenčín!
Kontaktovať užívateľa:

FENOMÉN neskôr narodených - článok o ASTN z THE FIFA WEEKLY

Príspevok od užívateľa OZ Légia Laugaricio » 09.04.2015 19:06:33

Légia Laugaricio vám exkluzívne prináša slovenský preklad zaujímavého a rozsiahleho článku o AS Trenčín z oficiálneho časopisu Medzinárodnej futbalovej federácie - THE FIFA WEEKLY (publikovaný 20.3.2015).

http://www.fifa.com/aboutfifa/organisat ... 2F11948645

priamy odkaz na 11. vydanie THE FIFA WEEKLY (článok o AS od strany 24):

Kód: Vybrať všetko

http://www.fifa.com/mm//Document/AF-Magazine/FIFAWeekly/02/56/80/27/11_EN_Weekly_LowRes_11_en_Neutral.PDF
FENOMÉN „neskôr narodených“

Keď bývalý holandský internacionál Tschen La Ling investoval do slovenského klubu AS Trenčín, nastavil úzku spoluprácu so slávnym Ajaxom Amsterdam. Ale úspech Trenčína tiež vychádza z pochopenia vplyvu veku na rozvoj hráča v mládežníckych kategóriách.
Trenčín nepripomína miesto na futbalovú revolúciu. Stredoveké mesto na západnom Slovensku, blízko českých hraníc, je domovom miestneho tímu AS Trenčín, ktorý sa túto sezónu stal známym tým, že pravidelne nastupoval v zostave s priemerným vekom 22,3 rokov, čo je najmladší tím Európy. Trenčín je takmer na vrchole už dve sezóny a stále môže pomýšľať na porazenie MŠK Žilina v súperení o slovenský titul. To bolo snom Tschen La Linga, keď kúpil klub v roku 2007. La Ling, bývalý krídelník Ajaxu, ktorý nastúpil za Holandsko 14-krát sa zaľúbil do Trenčína hneď ako kúpil, zrenovoval a predal hotel Tatra. Vzápätí kúpil aj klub. „Páčila sa mi poloha a rozumel som prostrediu. S mojimi skúsenosťami som vedel, že futbal je o peniazoch, hráčoch, tréneroch a problémoch. Na úspech totiž neexistuje magická formulka, ktorá ho zaručí.“

NOVÁ ÉRA VYŽADUJE BOLESTIVÝ ŠTART

A to sa aj potvrdilo. AS Trenčín vypadol z prvej ligy po roku od Lingovej investície a to ich donútilo vyrvať zabehnutú klubovú schému a začať odznova. „Bol to pre nás bolestivý začiatok, ale umožnil nám radikálnu zmenu“, vysvetlil Róbert Rybníček - generálny manažér, ktorý pracoval s klubom 18 rokov. „Vyvinuli sme novú filozofiu a víziu pre klub založenú na našich metódach tréningu, štýle hry, výbere a rozvoji mladých hráčov. Teraz vidíme, že všetko skvele funguje.“ Trenčínu trvalo tri roky, kým sa vyhrabal z druhej ligy a v roku 2011 skončil prvý s 18 bodovým náskokom. Ďalšie roky v najvyššej súťaži znamenali postupne piatu, tretiu a druhú priečku v tabuľke. Umiestnenia v posledných dvoch sezónach im zaručili kvalifikáciu do Európskej ligy, AS narazil na prekážky v druhom kvalifikačnom kole a potom znova v treťom. Lingova vízia bola skombinovať schopnosti a techniku holandsky trénovaných hráčov s psychickou a fyzickou silou Slovákov. Tréner Martin Ševela, bývalý stopér, ktorý strávil posledné tri roky svojej kariéry v AS Trenčín je ten muž, ktorému sa dôveruje so splnením tohto plánu. „Našou filozofiou je hrať atraktívny futbal, ktorý robí fanúšikov šťastných. Neustále hovoríme hráčom, aby hrali aktívny futbal každým dotykom, ktorý urobia, aby sa nebáli riskovať a vzali na seba zodpovednosť.“ Ling urýchlil mladícku silu jeho tímu spoluprácou s AFC Ajax Amsterdam. Benefity plynú obojsmerne, predovšetkým je to výmena hráčov, ako napr. trenčiansky stredopoliar Stanislav Lobotka, pri ktorého prvom vystúpení za Jong Ajax vymenil Christiana Eriksena v priateľskom zápase pred novou sezónou, za krídelníka Ajaxu Gina van Kessela, ktorý v minulej sezóne skóroval za AS 10-krát. „My však taktiež dávame Ajaxu veľa“, povedal Rybníček a pokračuje: „Každý, kto náš klub navštívil, bol prekvapený našimi tréningovými metódami, schopnosťami našich hráčov a našou psychickou a fyzickou silou.“ Spolupráca taktiež funguje aj pri výmene trénerov a hlavne vedomostí a poznatkov.

NARODENÍ V DRUHEJ POLOVICI ROKA

V AS TN sa však deje aj niečo iné, kvôli čomu budú chcieť aj ostatné kluby na ich metódy dohliadať. Pohľad na tímovú súpisku odhaľuje zaujímavý vzorec: nielenže sú hráči takí mladí (medzi najstarších patrí napr. 26-ročný Peter Čögley), ale vačšina je narodená v druhej polovici roka. 10 zo 16 hráčov, ktorí nastúpili za AS v najvyššej súťaži sa narodili medzi mesiacmi júl – december, známi ako „neskôr narodení“, zatiaľ čo zo šiestich skôr narodených, traja sa narodili v prelomovom mesiaci jún. Tým pádom máme len troch skutočne skôr narodených na začiatku roka. Veková zaujatosť voči týmto hráčom je dlhodobo známa pre rôzne dôvody. Tým, že sú najstarší vo svojej vekovej kategórii, už od mladého veku sú väčší, rýchlejší, silnejší a pre tieto dôvody sú vnímaní ako lepší než ich rovesníci. To môže byť samo-selektívne: nadšený a vytrvalý, no v decembri narodený 6-ročný chlapec sa môže v súboji rovnať s o 11 mesiacov starším hráčom v rovnakej skupine, ale rýchlo stratí zápal a entuziazmus, keďže nemôže udržať rovnaké tempo. Skôr narodení hráči zvyčajne hrávajú viac zápasov od skorého veku a sú viac vyberaní na úkor neskôr narodených hráčov. Výsledný efekt je, že neskôr narodení hráči majú zvyčajne dlhšiu kariéru, pretože majú menej zranení a väčší rezervoár zápasovej praxe. Lionel Messi (jún) a Cristiano Ronaldo (február) sú obaja skôr narodení, zatiaľ čo jeden z úspešných objavov tejto sezóny Harry Kane (júl) je neskôr narodený. Ajax, a vďaka výmene vedomostí už aj AS Trenčín, pochopili efekt tejto vekovej nevýhodnosti. Systém databázy ich mladých hráčov vykazuje graf, ktorý trénerom presne ukazuje, kde je ten-ktorý hráč vhodný v jeho vekovej kategórii a tréneri hneď vidia, či je pre ňu mladý alebo starý. Všetky ďalšie diskusie o tomto hráčovi majú daný kontext. Tréningové metódy sa však taktiež zmenili, aby odrážali toto vekové znevýhodnenie. Väčšina tímov má konvenčnú štruktúru U7, U8, U9 až po U19. Ajax má tri vekové skupiny: 6-11, 12-15, 16-19, čo umožňuje spoluprácu v tréningovom procese, ktorá zahŕňa miešanie vekových kategórií, a to napomáha v učení a napredovaní ako rovný s rovným. To znamená, že každý hráč bude mať inú skúsenosť. Raz bude mať zodpovednosť ako najstarší vo svojej vekovej kategórii a druhý krát bude zase medzi najmladšími.

APLIKÁCIA NA MAPOVANIE VEKOVEJ NEVÝHODNOSTI

Jamie Lawrence je obranca AS Trenčín, ktorý rozumie efektom vekovej zaujatosti viac ako ktokoľvek iný. Jeho matka Lynne vedie „Montesorri“ vyučovacie metódy naprieč svetom a jeho otec Steve je architekt a konzultant v Ajaxe s dvoma špecializáciami: tou prvou je územný rozvoj nových tréningových ihrísk, tou druhou je téma vekovej zaujatosti. Lawrence je pyšný otec, no nemá pochýb o tom, že Jamieho šance boli brzdené vekovým znevýhodnením, keďže je narodený v auguste a je tým pádom neskôr narodený. „Jamie bol v rovnakom tíme ako Harry Kane v Arsenale a nemám pochýb o tom, že keby bol skôr narodený, bol by v anglickej „U21“.“ Lawrence verí, že veková hranica spôsobilosti hráčov zapájajúcich sa do športu je veľkým problémom, ktorý potrebuje riešenie. Neskôr narodené deti, ktoré sú v škole testované majú predpoklad menšej úspešnosti na skúškach. Tieto vekové efekty, ako napísal v akademických novinách „Výhody veku vo futbalovej asociácii“ sa infiltrujú taktiež do športu. „V mladom veku tímoví manažéri a tréneri zvyčajne aplikujú teóriu nástupu najstaršieho možného tímu v rámci pravidiel súťaže. Kým táto teória dosahuje krátkodobý cieľ - výhry ďaľšieho zápasu, vyvíja sa zároveň systémové znevýhodnenie, ktoré zároveň redukuje dostupné talenty. Ale má to aj svoje riešenie. „Verím, že správna cesta je využitie pravidla priemerného veku založené na tímovom priemere viac, ako mať vekové pravidlá pre jednotlivcov. Touto cestou si môžu tréneri vybrať zo širšieho spektra hráčov, pokiaľ dodržia priemerný vek tímu bez obmedzení.“ V tomto roku sa uskutoční pilotný turnaj zahŕňajúci 24 amatérskych tímov z Holandska, aby sa zistilo, či Lawrencova teória funguje. Dokonca už vyvinul aj mobilnú aplikáciu na uľahčenie kvôli predchádzaniu administratívnym obavám uskutočniteľnosti plánu.
Táto teória má však tiež aj konkurenčnú výhodu. Trenčín a Ajax vedia, že u neskôr narodených hráčov môže byť premeškaný talent, a preto je ich častou výhodou, že im ponúknu dlhodobejšie zmluvy. Niekedy sa ich kvalita prejaví až keď majú 23-24 rokov, čo je podľa Lawrenca vek, kedy sa vekové znevýhodnenie hráčov vyrovnáva, čiže všetci sú akokeby na rovnakej úrovni.
Ale späť do Trenčína. Lingova vízia je postupovať spoločne krok po kroku. Priemerná účasť fanúšikov stúpla zo 700 na takmer 3000 ľudí na každý domáci zápas. „Futbal vtedy a dnes je neporovnatelný“, povedal Ling. „Chceme vyprodukovať niečo nové a zmysluplné, aby sme vytvorili malú revolúciu. Toto všetko však nezvládnem sám a preto som vďačný, že mám pri sebe spojenca, akým je Róbert.“ Pre Rybníčka je vďačnosť vzájomná. „Úzko spolupracujeme, aj keď to na začiatku nebolo jednoduché. Našli sme spoločnú cestu a mojou prácou je prispôsobovať všetky tieto myšlienky do slovenských podmienok.“
Plány do budúcnosti zahŕňajú nový štadión a regulárny futbal európskeho formátu a kvality. Kvalifikácia do európskych pohárových súťaží by mohla býť tým správnym odrazovým mostíkom. Tréner Ševela verí, že toto všetko je možné dokonca aj s najmladším tímom Európy. „Keď pracujete s mladými hráčmi, môžete ich formovať a eliminovať ich zlé návyky veľmi rýchlo. Toto sa však nedá robiť s 28-ročnými hráčmi, to je oveľa ťažšie.“ Ševela taktiež povedal, že štýl jeho tímu je oveľa dôležitejší, ako vek jeho hráčov. Mladé tímy hrajú rovnakým štýlom naprieč klubovými mládežníckymi výbermi, takže keď mladík nastúpi do prvého mužstva, nebude zaskočený zmenou úloh v zostave. „Takíto hráči sú schopní okamžite hrať a nemusíme ich učiť žiadne nové veci a pohyby pred ich debutom, čo je pre nás veľmi dôležité. Naším veľkým snom je jedného dňa hrať v Champions League.“ povedal Ševela. Ak toto dokážu s najmladším tímom v Európe, môžete si byť istí, že si každý sadne a zamyslí sa nad tým.

Autor originálu: Ben Lyttleton
Preklad: Renča

[smilie=thankyou.gif]

Napísať odpoveď