Aldo Baéz

Kto z vás by si nepodiskutoval o našich kedysi trenčianskych futbalistoch, ktorí sa presadili v Európe?

Moderátor: Moderátori

Napísať odpoveď
branofly
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 17.05.2014 08:11:31

Re: Aldo Baéz

Príspevok od užívateľa branofly » 23.09.2020 20:19:49

ALDO je pan, [smilie=clap.gif]

LuckyLoser
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 15.03.2015 11:02:25

Re: Aldo Baéz

Príspevok od užívateľa LuckyLoser » 20.10.2021 13:34:12

Kdyby někdo zkopíroval celý článek z TN novin, budu rád.. [smilie=drunk.gif]

filipina
Príspevky: 615
Dátum registrácie: 07.08.2014 08:59:22

Re: Aldo Baéz

Príspevok od užívateľa filipina » 20.10.2021 14:08:29

Páči sa :

Dostal som papier s desiatimi slovíčkami. Keby sa ich nenaučím, v sobotu nehrám, spomína na začiatky Baéz

Na Slovensko prišiel ako osemnásťročný s Davidom Depetrisom. Nevysoký stredopoliar Aldo Baéz si vybudoval rešpekt rýchlo. Nekompromisný Argentínčan sa zaradil medzi hviezdy Trenčína i ligy. Dnes oblieka dres druholigového Šamorína.

V Argentíne ste začínali s futbalom na ulici a v skromných podmienkach. Ako si spomínate na tie časy?

U nás v Buenos Aires sa hral futbal na každom rohu. Začínal som ako štvorročný s kamarátmi z ulice. Mali sme jednu loptu, aj tá bola zničená. V horšom prípade sme dali dokopy niekoľko starších ponožiek. Nevadilo nám blato, kopali sme si neustále. Neskôr som okúsil futsal. Vyhliadol si ma manažér. Zarobil som prvé peniaze. Bol som nesmierne šťastný, že som nimi mohol pomôcť rodine.
Kontrakt ste podpísali s druholigovým tímom z Buenos Aires Ferro. Ako prišlo k prechodu na Slovensko?

Pohyboval som sa na hrane prvého tímu a rezervy. Tréneri so mnou počítali, keď prišiel agent z Európy. Bol to pán La Ling. Mal o mňa záujem a ja som neváhal ani chvíľku. Prvý kontakt s ním prebehol v júni. V novembri som nabral smer Holandsko, kde som strávil približne mesiac. Tam som sa prvý raz stretol aj s Davidom Depetrisom. Pred Vianocami som nabral smer Trenčín.
Napísali sme Kto sa dostal do ideálnej jedenástky jesennej časti VIII. ligy Nové Mesto? Čítajte

Slovensko nepatrí práve medzi vysnívané futbalové destinácie. Čo vám povedala rodina?

Bolo to pre nich náročné a rovnako i pre mňa. Mal som osemnásť rokov. Snom mladých chlapcov z Južnej Ameriky je živiť sa futbalom v Európe. Že som si vybral Slovensko neľutujem. Mám za sebou peknú kariéru, založil som si v Trenčíne rodinu. Za to všetko som vďačný.

Je u nás jednoduchší život?

Určite je pokojnejší. Trenčín som si zamiloval a stal sa mojim domovom. Má krásnu prírodu. V Buenos Aires stromy skoro nevidíte. Ak chcete zájsť do lesa, musíte cestovať tri až štyri hodiny.

Život je tam rýchlejší. Ľudia chodia do práce a potom domov. Tu si viem nájsť čas na rodinu, zájsť s kamarátmi na kávu...

Pred príchodom na Slovensko ste si na internete pozreli, kam sa to vlastne chystáte prestúpiť?

Myslel som si, že ešte stále existuje Československo, ktoré som poznal po futbalovej stránke. Naštudoval som si čo to o krajine i Trenčíne. Neprišiel som do absolútneho neznáma.
Napísali sme Futbal nie je iba o kopaní do lopty, ale aj o správaní, upozorňuje tréner lídra z Čachtíc Čítajte

Na Slovensko ste prišli v decembri. Museli ste prekonať obrovské teplotné rozdiely oproti Argentíne. Nemali ste chuť zbaliť sa a odísť domov?

Bol tu sneh, ktorý som videl prvý raz v živote naživo. Tešil som sa z neho ako malý chlapec. Zima bola riadna, ale dalo sa to prežiť. Chcel som sa presadiť v Európe. Zaťal som zuby a makal.

V januári však prišli silnejšie mrazy. Kopili sa prípravné zápasy. Zvládli ste sa aklimatizovať?
Aj toto sa v článku dočítate

Ako vnímal, že ho rozhodcovia často odmenili žltou kartou už v úvode ligových stretnutí

Ako vnímajú fauly v rodnej Argentíne

Ako vníma uštipačné poznámky na svoju adresu

Kde sa zoznámil s manželkou Katkou a kto koho zbalil

Ako prežíva prehry

Ako sa s odstupom rokov pozerá na pozápasovú tlačovku, kde sa na jeho adresu po ligovom zápase vyjadril neskorší reprezentačný tréner Ján Kozák

Ktorý tréner mu nosil papieriky so slovenskými slovami, ktoré sa má do konca týždňa naučiť

a mnoho iného

Náročnejšie to bolo o to, že sme dostali od klubu dovolenky. Na pár týždňov sme sa vrátili do Argentíny, kde sa teploty šplhali k štyridsiatkam. Keď sme prišli do Trenčína, dostali sme pár dní na prispôsobenie sa. Trénovali sme individuálne.

Na Slovensku ste sa od začiatku prezentovali nekompromisným herným štýlom. Boli ste naň zvyknutý z domova?

Na ulici sa nikto nepozeral, kto má koľko rokov. Hrávali sme zväčša piati proti piatim. Mal som pätnásť a súperi často cez tridsať rokov. Rozhodca neexistoval. Prišiel faul a pokračovalo sa ďalej. Žiadne plakanie. Platili pravidlá ulice. Postav sa a pokračuj.

V drese ste si vybudovali meno tvrdého muža. Rozhodcovia vás často odmenili žltou kartou už v úvode stretnutia, aby s vami mali pokoj. Hnevalo vás to?

Asi to bolo lepšie. Mal som na konte žltú kartu a hral som disciplinovanejšie. Viac som sa sústredil na futbal. Skôr bolo na škodu, že som už rozumel slovensky a vnímal som všetky škaredé slová, ktoré mi súperi adresovali. (smiech)

Na ihrisku ste však nikoho nešetrili. Ani slovami a ani skutkami. Sedí to?

Vždy platilo, že som na trávniku nepoznal kamarátov. Mnohí by vedeli rozprávať. (smiech) Tí, čo ma poznajú, vedia, že som iný počas zápasu a mimo neho. Počas stretnutia chcem jednoducho vyhrať.

Ktorý protihráč bol pre vás najnepríjemnejší?

Hral som proti desiatkam. Ťažko vybrať jedného. Na nikoho by som nepovedal, že jeho tvrdosť bola za hranicou únosnosti. Ja som bol tvrdý a kopal som, ale iba protihráčov s loptou. Bez nej nie.

Skôr by som povedal, čí herný štýl sa mi páči. De Kamps zo Slovana sa prezentuje zaujímavo.

Ste snedej pleti. Aj sa vám ušli uštipačné poznámky?

Samozrejme, veľakrát. Zo začiatku som to bral horšie. Teraz sa už nad tým iba pousmejem. Skôr ma znepokojuje, ak sa neprofesionálne v tomto smere správajú tréneri súpera. Aký príklad dávajú svojim zverencom?

Snažím sa nad tým všetkým preniesť. Je to ako boj s veternými mlynmi. Som pokojný. Nakoniec, aspoň som v zime opálený. (smiech)

Manželku Katku ste si našli cez kamaráta a jej brata v jednej osobe. Ako k tomu prišlo?

S Michalom sme sa spoznali na diskotéke v Trenčíne. Pozval ma ku sebe domov hrať sa na hernej konzole. Tam som spoznal jeho sestru Katku. Padli sme si do oka. Pravda je taká, že ona zbalila mňa.

Vždy ste boli otvorený človek a fanúšikovia vás mali radi.

Nikdy som nemal problém sa s nimi rozprávať. V Trenčíne boli vždy tolerantní priaznivci, ktorí nám fandili a neboli problematickí.

S mnohými mám kamarátsky vzťah do dnes. Je milé stretnúť sa s nimi aj teraz po rokoch, či už na ulici alebo na trenčianskej minilige.

Spomínam si, že nemali problém s nami merať cestu do Michaloviec. Investovali svoj čas i peniaze. My sme si to vážili.

Ako prežívate prehry?
Som nahnevaný, ale už ich spracúvam ľahšie ako kedy. V minulosti som bol naštvaný možno aj dva-tri dni. Hneď som chcel, aby prišiel ďalší víkend a mohli sme opäť vyhrať. Za tie roky som sa zmenil. Mám tri deti. Prídem domov a potrebujem prehodiť na inú koľaj. Snažím sa sústrediť na ne.

Napriek tomu, že patríte medzi tváre nedávnej histórie AS Trenčín, nezažili ste na vlastnej koži žiadny titul, či víťazstvo v Slovnaft Cupe. Nemrzí vás to?

Na začiatku prvej sezóny, ktorá skončila ziskom double, som odohral jeden zápas a odišiel do Slavie Praha. Troška ma to mrzí. Na druhej strane, môžem sa všetkým pozrieť priamo do očí a povedať, že som pre tento klub odovzdal všetko. Titul by bol príjemným bonusom, ale ja mám doma tri tituly v podobe detí.

Pôsobili ste vo viacerých kluboch. Boli roky v Trenčíne po futbalovej stránke najkrajšími?

Myslím si, že áno. Prišiel som tu ako 18-ročný mladík. Tri sezóny po návrate do najvyššej súťaže sme tvorili silnú partiu. Neboli sme síce majstri, ale ľudia si nás pamätajú ako chlapcov, ktorí hrali pekný futbal, bojovali o Európsku ligu. To boli parádne časy.

Aj ste s nimi stále v kontakte?

Máme na sociálnej sieti vytvorenú skupinu, kde komunikujeme.

Kto je jej súčasťou?

Volešák, Kleščík, Čögley, Godál, Holúbek, Mondek, Depetris... Možno som ešte na niekoho zabudol. (smiech)

Na Slovensko ste pricestovali zarovno s Davidom Depetrisom a dlho ste boli nosnými hráčmi AS Trenčín. Aký je váš vzťah?

Sme v kontakte stále. Teší ma, že sa mu darí v Banskej Bystrice. Zaradil sa medzi najlepších strelcov súťaže. Nebol ďaleko od toho, aby posilnil Šamorín, no napokon z toho zišlo. Obaja bývame v Trenčíne, no naživo sa vídame sporadicky.

Plánujete v Trenčíne zostať natrvalo?

Určite. Zvykol som si tu, mám založenú rodinu. Začali sme v Zlatovciach stavať dom.

Aj ste sa už zamýšľali nad tým, čo s vami bude až zavesíte kopačky na klinec?

Túto otázku mi už položilo veľa ľudí. Momentálne ale netuším. Začínam si riešiť trénerskú licenciu. Rád by som zotrval pri futbale. Ak by aj nie, nemám problém ísť pracovať aj mimo neho.

Na koľko ešte vidíte svoju životnosť na trávniku?

Zatiaľ mi zdravie slúži. Pokiaľ ma futbal bude baviť a bude o mňa záujem, budem hrať. Ak by telo povedalo, že už stačí, tak skončím. Dnes ani zajtra to ešte nebude.

Vaša slovenčina znie veľmi dobre. Dokážete časovať aj skloňovať.

Zo začiatku to bolo veľmi náročné. Nevedel som ani po anglicky, o slovenčine som ani nechyroval. Stále sa učím. Neviem po slovensky perfektne, ale dosť dobre na to, aby som sa dorozumel. Občas sa mi ľudia smejú, ak nejaké slovo skomolím. Vtedy poviem, že sa môžeme rozprávať aj po španielsky. (smiech)

Aj ste sa chceli učiť slovenčinu hneď od príchodu do Trenčína?

Keď sme s Davidom Depetrisom prišli, tak sme za prvé chceli sami a za druhé nemali na výber. Prišiel za nami tréner Hodál s papierom. Bolo na ňom desať slovenských slov, ktoré sme sa museli do piatku naučiť. Keby to neurobíme, v sobotu nehráme zápas. Pre nás to bolo výhodou. Keď mi na ihrisku spoluhráč zakričal, rozumel som a dokázal som rýchlejšie reagovať. Teraz sa situácia otočila. Skôr sa slovenskí hráči naučia po anglicky.

V roku 2013 sa na vašu adresu po zápase proti Košiciam vyjadril tréner Ján Kozák. Bol nahnevaný na vaše správanie. Spomínate si?

V každom klube, kam som prišiel, toto video spoluhráči pustili v kabíne. Už sa so mnou vlečie roky. Inak som sa s pánom Kozákom už potom nikdy nestretol. Najskôr ma jeho vyjadrenia hnevali, ale nemohol som ich zmeniť. Rýchlo ma to prešlo.

Kto je pre vás väčšou hviezdou. Maradona alebo Messi?

Jednoznačne Messi. Sledoval som ho od začiatku. Je iba o rok starší ako ja. Má úžasnú kariéru a na ihrisku stvára neskutočné veci. Je pre mňa ako Boh.
Ked som bol maly, bol som namyslený. Teraz uz nemam ziadnu chybu [smilie=alien.gif]

filipina
Príspevky: 615
Dátum registrácie: 07.08.2014 08:59:22

Re: Aldo Baéz

Príspevok od užívateľa filipina » 12.08.2022 09:15:22

Ked som bol maly, bol som namyslený. Teraz uz nemam ziadnu chybu [smilie=alien.gif]

Napísať odpoveď