Tréner Adrián Guľa

Kto z vás by si nepodiskutoval o našich kedysi trenčianskych futbalistoch, ktorí sa presadili v Európe?

Moderátor: Moderátori

snapshot
Príspevky: 2728
Dátum registrácie: 03.01.2008 21:56:07

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa snapshot » 11.05.2021 19:55:24

Takze do Slovana nepojde. Tam uz je stary Weiss.

Uvidime...
"Boh je laska" 1Jn 4:8

Užívateľov profilový obrázok
Juraj
Príspevky: 692
Dátum registrácie: 03.09.2014 20:48:39
Bydlisko: Trenčín

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa Juraj » 12.05.2021 07:07:20

Do DS im nepasuje koncepčne, tak to vidím buď na AS, alebo Poľsko...
IBA VŠETCI SPOLU TO DOKÁŽEME !!!

GULIVER
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 11.12.2014 20:05:45

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa GULIVER » 19.05.2021 11:30:39

Tak Wisla Krakow

filipina
Príspevky: 615
Dátum registrácie: 07.08.2014 08:59:22

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa filipina » 07.06.2021 14:46:59

No uvidíme, lebo sa mu darilo u nás a potom ništ moc ............. https://sport.aktuality.sk/c/500988/adr ... 1461049723
Budú veľké očakávanie, ale berie sa len majster .......... https://www.wisla.krakow.pl/aktualnosci ... ej-gwiazdy
Ked som bol maly, bol som namyslený. Teraz uz nemam ziadnu chybu [smilie=alien.gif]

Užívateľov profilový obrázok
baki
Príspevky: 2439
Dátum registrácie: 30.05.2012 19:03:29
Bydlisko: Trenčín bol, je, bude alebo MY SME TU DOMA!

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa baki » 07.06.2021 20:34:07

Plzeň nezvládol a Krakov je ešte vyšší level. Uvidíme.

snapshot
Príspevky: 2728
Dátum registrácie: 03.01.2008 21:56:07

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa snapshot » 08.06.2021 08:50:50

Tak brat ma z Krakova manzelku a jej otec je velky fanusik Wisly. Som mu hned povedal, ze nech na europske ligy zabudnu, s Gulom to jednoducho nepojde
"Boh je laska" 1Jn 4:8

filipina
Príspevky: 615
Dátum registrácie: 07.08.2014 08:59:22

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa filipina » 26.10.2021 08:14:47

Môže sa začať baliť ..................... https://sport.aktuality.sk/c/ehdbb2c/na ... za-chybou/
Bohužiaľ, iba u nás sa mu darilo ..................
Ked som bol maly, bol som namyslený. Teraz uz nemam ziadnu chybu [smilie=alien.gif]

snapshot
Príspevky: 2728
Dátum registrácie: 03.01.2008 21:56:07

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa snapshot » 26.10.2021 10:37:23

filipina napísal:
26.10.2021 08:14:47
Môže sa začať baliť ..................... https://sport.aktuality.sk/c/ehdbb2c/na ... za-chybou/
Bohužiaľ, iba u nás sa mu darilo ..................
Nuz toto mu v takom klube nebudu trpiet. Uvidime, Gula je fajn, Zilinu postavil na nohy a tazia z toho doteraz. ALe ako vidime, nejaky uspech v europskych poharoch nikdy neprisiel.

Len aby nesiel na repre :D
"Boh je laska" 1Jn 4:8

filipina
Príspevky: 615
Dátum registrácie: 07.08.2014 08:59:22

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa filipina » 14.02.2022 10:27:25

Zlatá Žilina, Trenčín ........... 24 vydržal .......
https://sport.aktuality.sk/c/407njry/ek ... ie-polsko/
Ked som bol maly, bol som namyslený. Teraz uz nemam ziadnu chybu [smilie=alien.gif]

filipina
Príspevky: 615
Dátum registrácie: 07.08.2014 08:59:22

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa filipina » 31.05.2022 12:52:43

Ďalšia (možná) krátka zastávka https://futbal.pravda.sk/zahranicne-lig ... ove_spravy
Ked som bol maly, bol som namyslený. Teraz uz nemam ziadnu chybu [smilie=alien.gif]

snapshot
Príspevky: 2728
Dátum registrácie: 03.01.2008 21:56:07

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa snapshot » 09.06.2022 17:46:46

Nech aj ja prispejem
Tréner Guľa nerozumie vyhodeniu Tarkoviča: Nefunguje to, ale riešenie máme pred nosom. Prečo sa nepozrieme na náš hokej?
Zoran BoškovičZoran Boškovič
Bývalý tréner slovenskej dvadsaťjednotky či Viktorie Plzeň Adrián Guľa. Zdroj - TASR
Bývalý tréner slovenskej dvadsaťjednotky či Viktorie Plzeň Adrián Guľa. Zdroj – TASR

Štefan Tarkovič pomerne prekvapujúco skončil na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie. Vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) venovalo veľa úsilia, aby na jar tohto roka vysvetľovalo verejnosti, prečo je bývalý asistent Jána Kozáka st. správnou voľbou, aby ho po veľmi krátkom čase odvolalo po spackanom zápase Ligy národov proti Kazachstanu.


„SFZ má na to plné právo, no vnímam to ako vlastný gól,“ hovorí v rozhovore pre Denník N niekdajší tréner reprezentačnej dvadsaťjednotky a naposledy poľskej Wisly Krakov Adrián Guľa.

Čo sa ešte dočítate v rozhovore:

Aký odkaz po sebe zanecháva Štefan Tarkovič?
Aký by mal byť nový tréner reprezentácie?
Prečo by sme mali hľadať inšpiráciu v hokejovej reprezentácii?
Prečo by sa necítil na výzvu stať sa reprezentačným trénerom?
Ktorý súper Slovákov kontaktoval Guľu so záujmom o jeho služby?
Na ktorý klub sa sústreďoval v ostatných týždňoch a čo plánuje ďalej?

Prekvapil vás koniec Štefana Tarkoviča na lavičke slovenskej reprezentácie?

Jednoznačne, veľmi ma to prekvapilo. Vnímal som síce výsledok z posledného zápasu, napriek tomu [u mňa] zavládlo obrovské prekvapenie.

Vychádzalo to prekvapenie aj z toho, že vedenie SFZ venovalo mesiace presviedčaniu verejnosti, prečo je Tarkovič správnym riešením, aby ho po dvoch zápasoch vyhodilo?

Práve aj preto tomu absolútne nerozumiem. SFZ má na to plné právo, no vnímam to ako vlastný gól, povedané futbalovou terminológiou. Obhajovali sme dôvod, prečo to má byť práve Pišta, vydalo sa na to veľké množstvo energie pred odbornou aj laickou verejnosťou a potom ho vyhodíte po jeden a pol zápase? Zodpovednosť leží na pleciach viacerých ľudí, nielen kouča.

Aký odkaz po sebe tréner Tarkovič zanecháva? Je to ten tréner, ktorý…

Ťažko sa mi hodnotí nejaký principiálny odkaz, vnímal som však snahu o postupnú obmenu hráčskeho kádra. Zároveň si myslím, že zanechal ľudský odkaz, z mužstva som cítil tímového ducha, cez penalty sme dokázali postúpiť na európsky šampionát, čo je dôkaz, že chémia zrejme funguje. Z pohľadu nejakej hernej tváre či systému sa mužstvo nepodarilo stabilizovať, ale malo záblesky solídnych zápasov.

Keď hovoríme o hernej tvári, ukázal ústup hviezd ako Marek Hamšík či Martin Škrtel, že sme sa roky spoliehali hlavne na ich individuálne kvality a výkony a vlastne sme nemali koherentný herný štýl?

Nerobil som dosiaľ hĺbkovú taktickú analýzu a povrchné veci nemám rád. Keď sa pozeráte na zápas len z kresla obývačky, neviete presne o konkrétnych taktických pokynoch pre jednotlivé hráčske pozície, takže je to zložitejšie. Dlhodobo však hovorím, že aj Maťo Dúbravka, Hamšík, Škrtel či Ďuro Kucka museli futbalovo dozrieť a profilovali sa v zahraničí. My sme sa zamerali a spoliehame sa na to, že nám niekto dozrie, a absolútne sme nepracovali systematicky v mládežníckych reprezentáciách v zmysle, že by sme si zvolili nejaký spôsob roboty, ktorého by sme sa pevne držali. V poslednom období sa to zlepšilo, pracuje sa systematickejšie na mládežníckych úrovniach, ale zástupcom z týchto kategórií chýba podpora a pomoc z kontrolingu či vývoja, skrátka uistenie, že sa ide správnym smerom.

Vyprofilovali sa hráči ako Miňo Škriniar či Stanko Lobotka a Marek Rodák, ale aj oni potrebujú systematicky pripravených hráčov do nejakého herného štýlu, v ktorom by mali mať mnoho návykov už z mládežníckych výberov. A to je práve to, čo tu nefungovalo, nefunguje a podľa mňa ani dlhodobo nebude fungovať. Všetci to vnímajú len cez skóre 1:0 či 2:0, keď vyhráme, tak oslavujeme, keď prehráme, tak trénera vyhodíme. Vnímam to takto komplexnejšie a len akcentujem, že je to môj pohľad, ktorý nikomu nevnucujem, a nevravím, že je správny, ale čo mohol Pišta Tarkovič urobiť s výberom, keď na konci dlhej sezóny hral štyri zápasy za desať dní? Čo s tým tímom spraví fyzicky?

Akým smerom by sme sa mali vydať? Kam sa pozerať?

Pozrime sa na Nórsko. S reprezentačným výberom pracujú koncepčne dlhodobo a dnes sa môžu oprieť o Martina Òdegaarda či Erlinga Haalanda. Pretože tí chlapci už proti slovenskej devätnástke hrali jasne a systémovo v konkrétnom rozostavení a s konkrétnymi inštrukciami pre tú konkrétnu hráčsku funkciu. Keď potom hrali proti dvadsaťjednotke, hrali znovu v tom rozostavení a to isté, ako teraz hrajú za seniorský reprezentačný tím. Nehovorím, že sú najlepší na svete, ale rozdávajú radosť a vidíme pripravenú generáciu. A my, žiaľ, len čakáme na fantasticky urodenú generáciu. Keď sa urodil Škriniar, tak sa tešíme, to isté, keď sme objavili Lobotku, a keď nebude generácia, tak budeme zase čakať. Podľa mňa by to malo byť o systematickej práci aj za cenu toho, že sa nám nepodarí jedna či dve kvalifikácie, ale potom budeme zbierať úrodu. Tak ako sa to stalo v generácii Škrtelovcov, Kuckovcov, Hamšíkovcov.

Sú v slovenskom futbale osobnosti, ktoré by niečo podobné vedeli odštartovať? Na to je totiž potrebná sila, kompetencia, výdrž, túžba meniť veci.

Domnievam sa, že sú, o to by som rozhodne nemal obavu. Chce to však kooperáciu. Zoberme si príklad z hokeja – ako fungujú osobnosti v hokeji? Akým spôsobom otvorili svoju myseľ, akým spôsobom sa otvorili trendom zo zahraničia, či už v prípade Craiga Ramsayho, alebo ľudí, ktorí nastavovali filozofiu. Nemáme to ďaleko od nosa, je to skutočne len kúsoček a hokejový spôsob je hodný uznania a podľa mňa aj nasledovaniahodný. Takisto sme sa v prípade hokeja bavili, že nemáme generáciu, a teraz? Po ľade lietajú mraky zaujímavých hráčov so slovenským pasom.

Kto by mal byť tréner? Pretože podľa toho, čo hovoríte, je prakticky jedno, či by aktuálne prišiel aj Luis Enrique či iný svetový tréner, ale keď bude rozprávať do hluchých uší, tak s tým skrátka nepohne.

Určite by to mal byť človek s kompetenciami, pretože dnes to „vytrhnúť“ len svojou osobnosťou asi nepôjde. To platí pre akékoľvek meno, slovenské aj zahraničné. Mal som tú česť tam pracovať, a preto si myslím, že chýba ešte výraznejšia kooperácia v nastavení systematických krokov. Treba viac než len jednu osobu, ktorá bude trénovať reprezentačné družstvo desať dní. Slovenský futbal potrebuje komplexné a systémové riešenie, potrebuje viac.

Záleží vôbec na tom, či je tréner zahraničný alebo slovenský?

Cítil som sa nekomfortne, keď som čítal, kto by to teoreticky mohol byť, napríklad z Česka či iných zahraničných zložiek. My tu máme odborníkov, môžeme spomenúť napríklad pána trénera [Vladimíra] Weissa, ktorý to už raz dokázal. Ak vyhodnotíme, že nemáme dostatočného odborníka na Slovensku, tak vyvoďme zodpovednosť, kto tu vyrába trénerov, keď nemajú kvalitu. Robíme to správne?

Takže s novým trénerom by mali prísť aj zvýšené kompetencie, aby sme mali šancu, že sa niekam pohneme. Tak?

Kompetencie plus filozofia. Pišta Tarkovič bol totiž aj technický riaditeľ, a keď to už nedokáže niekto s takými širokými kompetenciami, tak kto? Také kompetencie mal naposledy Matthias Sammer v Nemecku, keď tam kompletne menil prístup k výchove hráčov.

A cítite sa vy na takúto výzvu?

Ďakujem za kompliment, ale ja sa na to zatiaľ necítim. Ako reprezentačný tréner by som mal ešte dozrieť a veľa sa učiť, aby som mohol byť komplexným reprezentačným trénerom. Potrebujem na to čas. A zároveň – sám nemám šancu, na podobnej pozícii sa spolieham na spoluprácu.

Takže keby vás vedenie SFZ oslovilo, tak by ste poďakovali za kompliment a odmietli by ste?

Je to hypotetická otázka a domnievam sa, že je tam potrebná viac než len jedna osoba, ktorá bude trénerom reprezentačného tímu.

Keď sa pozrieme ešte krátko na hráčsky káder a jeho kvalitu – máme tam nových Hamšíkov, Škrtelov, Kuckov? Práve na čele s týmito hráčmi sme v ostatných rokoch totiž dosiahli najväčšie úspechy.

Vždy je to o dôvere v hráčov, na začiatku sa pochybovalo aj o Marekovi, keď bol mladučký Škrťo, pochyby zažil aj on. Aj v súčasnosti máme úžasné osobnosti, ako napríklad Miňo Škriniar, ktorý hrá každý víkend pred 80-tisícovým davom. Je to však aj o tom, aby sme tieto osobnosti systematicky dopĺňali krok za krokom aj s nejakou mierou rizika. Je to predsa futbal, šport, život. Riziko k nemu patrí! Možno to nevyjde, ale musíme si za tým stáť. Nie je to len o očakávaniach, že v každom cykle sa dostaneme na šampionát. Musíme si naliať čistého vína. Musíme mať nejaký koncept alebo plán, v ktorom budeme vidieť, že teraz to možno nevyjde, ale o dva, tri či štyri roky už áno.

Podobne na tom bolo pred pár rokmi Česko…

Presne tak. Im to nevyšlo, všetci ich kritizovali a dnes majú veľmi zaujímavú generáciu hráčov. Tam však leží pravda aj v domácej súťaži. Mnoho z reprezentantov prešlo Slaviou Praha, Spartou či Viktorkou Plzeň a tieto kluby si kupujú hráčov medzi sebou a vyrábajú produkt – českého futbalistu. U nás nemáme takú silnú ekonomiku a mužstvá máme natlakované zahraničnými hráčmi nízkej kvality. A to nás dobieha.
Adrián Guľa trénoval postupne Trenčín, Žilinu, slovenskú dvadsaťjednotku, Plzeň a Wislu Krakov. Foto – TASR/Erika Ďurčová

Vnímate to tak, že dlhodobo doplácame na nízku úroveň slovenskej ligy?

Nechcem to takto povedať, pretože som v nej pracoval a pôsobil. Mám k tej lige rešpekt a viem, že je limitovaná rôznymi ekonomickými faktormi, ale nemôžeme sa vyhovárať len na to. Myslím si, že je to o práci s mladými hráčmi a o šanci pre nich. Aj Milan Škriniar si prešiel slovenskou ligou, a keď ju prerástol, tak odišiel preč. Prešli si ňou Maťo Dúbravka, Ďuro Kucka a takmer každý jeden mladý chlapec. Z tej ligy sa dá vytiahnuť, hráča nasmerovať a potom sa potrebuje dostať do výraznejšieho konkurenčného prostredia.

Žilina sa to snaží robiť, Slovan Bratislava to viac stavia na zahraničných hráčoch, ktorými chce ovládnuť slovenskú súťaž a ideálne preraziť v Európe.

Futbal je pestrofarebný, nemôžu teda existovať len kluby, ktoré budú vychovávať hráčov. Očakával by som však, že viac klubov sa pridá k tomuto spôsobu práce s kádrom a hráčmi, ktorá je postavená na našich chlapcoch. Keď sa potom dva či tri kluby vydajú inou cestou, napríklad takou, akú ste naznačili v prípade Slovana Bratislava, je to úplne normálne a deje sa to všade vo svete. Keď si však z toho zoberie príklad 8-10 klubov, dokonca aj z druhej ligy a majú tímy natlakované zahraničnými hráčmi, niečo nie je správne. Očividne to však nikomu nevadí a všetci sú s tým spokojní.

Je možné, že vedenie SFZ tak nahneval výkon s Kazachstanom, že prišlo k zmene len na základe jedného takéhoto, aj keď ponižujúceho výkonu?

Slovenská reprezentácia je výkladná skriňa nášho futbalu. Ako z výkladnej skrine očakávam aj manažérske rozhodnutia.

Ako vidíte vašu budúcnosť?

Bol som maximálne koncentrovaný na Spartu Praha, ktorá mala o moje služby eminentný záujem, tomu som venoval energiu. To, že to nevyšlo, ma nijako nezabrzdilo v ďalšom napredovaní. Chcem pokračovať vo svojej práci a momentálne chcem urobiť taký krok, ktorý bude mať aj pre mňa zmysel a nadväznosť. Preto sa nehrniem do rôznych projektov, z ktorých môžem spomenúť, paradoxne, reprezentáciu Kazachstanu, ktorá pred touto kvalifikáciou zisťovala, či by som mal chuť viesť jej reprezentačné družstvo. Chcem byť top pripravený aj osobne a chcem mať stále možnosť slobodne si vybrať klub, ktorý mi bude sedieť.
"Boh je laska" 1Jn 4:8

GULIVER
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 11.12.2014 20:05:45

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa GULIVER » 14.06.2022 08:59:26

DAC ? [smilie=clown.gif]

snapshot
Príspevky: 2728
Dátum registrácie: 03.01.2008 21:56:07

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa snapshot » 16.06.2022 11:05:10

GULIVER napísal:
14.06.2022 08:59:26
DAC ? [smilie=clown.gif]
Uhadol si DAC.

Teraz je otazka ci vydrzi do zimy 2022 alebo 2023, lebo do EU skupin ich nedostane, kedze sa tam nikdy nedostal
"Boh je laska" 1Jn 4:8

GULIVER
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 11.12.2014 20:05:45

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa GULIVER » 21.07.2023 08:15:25

Typický Guľa, Európa ho znova krásne vyzliekla do naha. Velmi dobrý tréner do mládeže, veľmi zlý tréner na taktickú prípravu mužstva na dôležité zapasy.

snapshot
Príspevky: 2728
Dátum registrácie: 03.01.2008 21:56:07

Re: Tréner Adrián Guľa

Príspevok od užívateľa snapshot » 18.09.2023 19:50:36

"Boh je laska" 1Jn 4:8

Napísať odpoveď